W swym podejściu do terapii mowy prezentujemy podejście holistyczne. Bazując na procesach psycholingwistycznych, ukazujących w jaki sposób nasz mózg i umysł radzą sobie z tworzeniem mowy, opieramy terapię na fizjologii oddechu i fizjologicznych czynnościach mięśniowych zaangażowanych w proces tworzenia głosu i mowy. Takie szerokie spojrzenie gwarantuje znalezienie przyczyny powstałych zaburzeń i prawidłowe zaplanowanie terapii, którą prowadzi nasz Zespół, aby eliminowała ona przyczyny, a nie skutki tych zaburzeń.
DR AGNIESZKA BOROWIEC
Neurologopeda, aktorka. Wykładowca na Uniwersytecie Warszawskim, Warszawskim Uniwersytecie Medycznym, Warszawskiej Szkole Filmowej, Wyższej Szkole Pedagogicznej im. J. Korczaka oraz Uczelni Łazarskiego. Absolwentka studiów doktoranckich na Uniwersytecie Warszawskim.
Autorka MTSS - Miofunctional Terapy of Stomatognatic System. Zajmuje się mioterapią, terapią mowy i głosu, jest specjalistką w zakresie logopedii artystycznej oraz rozwoju i zaburzeń mowy. Prowadzi badania w zakresie biomechaniki mowy.
Założycielka Laboratorium Mowy – dr Agnieszka Borowiec bierze czynny udział w konferencjach naukowych, gdzie prezentuje wyniki prowadzonych badań i efektów terapii.
Udział w konferencjach, kursach i szkoleniach (wybrane):
Sprzężone leczenie logopedyczno-ortodontyczne u dzieci z wadami zgryzu. Ogólnopolska Konferencja Logopedyczna. Uniwersytet Warszawski 13-15 września 2013 r. - wystąpienie wraz z dr n. med. spec. ortodontą Joanną Mrowiec.
Współpraca ortodonty i logopedy w terapii dzieci z wadami zgryzu – diagnoza i planowanie leczenia. XVII zjazd PTOKazimierz Dolny 25-28.09.2013 r. - wystąpienie wraz z dr n. med. spec. ortodontą Joanną Mrowiec.
Rola czynników prozodycznych w wyrażaniu emocji. IX Konferencja Sekcji Audiologicznej i Foniatrycznej Polskiego Towarzystwa Otorynolaryngologów Chirurgów Głowy i Szyi, Katowice 16-17. 05.2014 r.
Przygotowanie pacjenta do operacji ortognatycznej – sprzężone postępowanie ortodontyczno-logopedyczne. II Meeting Ortognatyczny BSSO - wystąpienie z dr Nataszą Iracką.
Współpraca ortodonty i logopedy – diagnoza i postępowanie kliniczne. XXXVI Sympozjii Sekcji Ortopedii Szcękowej PTS, Katowice 23-24.10.2015 r. - wystąpienie z lek.dentystą Katarzyną Borycką.
Sprzężone leczenie logopedyczno-ortodontyczne. Elementy stymulujące stosowane w terapii miofunkcjonalnej. II Kongres Polskiego Towarzystwa Techniki Ortodontycznej, Wrocław 14–16. 04.2016 r.
Sprzężone zaburzenia w rejonie układu ustno-twarzowego. Zasady współpracy w zespole terapeutycznym: ortodonta - logopeda – fizjoterapeuta. Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Diagnoza i terapia w działaniach logopedy i terapeuty jako obszar interdyscyplinarnej współpracy. Konteksty medyczne, lingwistyczne, psychologiczne i pedagogiczne". Wyższa Szkoła Pedagogiczna im. J. Korczaka, Warszawa, 24.05.2016 r. - wystąpienie wraz z dr Nataszą Iracką oraz fizjoterapeutą Łukaszem Kaczmarkiem.
Temporomandibular joint disorder in the context of dysfunctions of primary functions in the orofacial area. Diagnosis and treatment. XXIV Pacific Voice Conference, 5-8. 10 2016 r. Warsaw, Poland
KATARZYNA DOBROWOLSKA
Studia logopedyczne ukończyła na Uniwersytecie Pedagogicznym im. Komisji Edukacji Narodowej na wydziale filologicznym w Krakowie, gdzie dogłębnie zapoznała się z prowadzeniem terapii logopedycznej metodą krakowską. Przez wiele lat pracowała jako nauczycielka matematyki, pełniła funkcję dyrektora szkoły w Krakowie.
Zajęcia prowadzi głównie w naszej filii w Krakowie, ale również Warszawie koncentrując swoją pracę na diagnozie i terapii logopedycznej.
DOBROWOLSKA GABRIELA
Biolog i logopeda. Studia magisterskie ukończyła na Uniwersytecie Pedagogicznym im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie. Absolwentka podyplomowych studiów logopedycznych Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego.
Z Laboratorium Mowy związana od 2018 roku. Zajęcia terapii logopedycznej prowadzi w Krakowie oraz Warszawie.
Posiada certyfikaty ukończenia szkoleń:
“Podstawy komunikacji interpersonalnej.”; “Rola i zadania zespołu nauczycieli i specjalistów pracujących z uczniem ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.”; “Emisja głosu.”; “Rehabilitacja głosu w terapii logopedycznej.”; „Współpraca ortodonty i logopedy w terapii osób z wadami zgryzu - diagnoza, planowanie i prowadzenie terapii”; „Rehabilitacja głosu w terapii logopedycznej”.
Udział w konferencjach i seminariach (wybrane):
Autyzm - drogi do sukcesu. - Ośrodek Szkolenia Scolaris, Warszawa, 2017 r; Synowialny staw skroniowo-żuchwowy. - Warszawa, 2018 r.
SYLWIA BOROWIEC-HEREJ
Dyrektor zarządzający gabinetu, neuropsycholog. Absolwentka Uniwersytetu SWPS kierunek Neurokognitywistyka (studia magisterskie) oraz Akademii Leona Koźmińskiego (podyplomowe). Certyfikowany diagnosta ADOS-2.
Stypendystka Fundacji na rzecz Nauki Polskiej i ICACS - Interdisciplinary Center for Applied Cognitive Studies. Jej pasja to neuropsychologia, psychologia rozwojowa i behawiorystyka. Uwielbia psy oraz… Harry/ego Pottera.
Doświadczenie zdobywała zarówno w dużych korporacjach prowadząc różnorodne ogólnopolskie projekty, jak i w dziedzinie naukowej, neuropsychologicznej prowadząc międzynarodowy projekt grantowy. Była również wolontariuszem w Oddziale Dziennym Zaburzeń Nerwicowych Centrum Psychoterapii. Dzięki psychologicznemu wykształceniu potrafi indywidualnie podejść do potrzeb pacjentów, konsumentów, a także sprawnie koordynować pracę zespołu i całego gabinetu Laboratorium Mowy.
Posiada certyfikat ukończenia szkoleń (wybrane):
ADOS-2, Opóźniony rozwój mowy - wczesne wspomaganie, Online Marketing - Akademia Leona Koźmińskiego, dyplom studiów podyplomowych; IELTS - International English Language Testing System; How to manage your time; How to effectively manage your team; The Global GovJam - Design Thinking; Drugs and the Brain; Efektywna rekrutacja.
DOBROWOLSKA GABRIELA
Biolog i logopeda. Studia magisterskie ukończyła na Uniwersytecie Pedagogicznym im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie. Absolwentka podyplomowych studiów logopedycznych Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego.
Z Laboratorium Mowy związana od 2018 roku. Zajęcia terapii logopedycznej prowadzi w Krakowie oraz Warszawie.
Posiada certyfikaty ukończenia szkoleń:
„Współpraca ortodonty i logopedy w terapii osób z zaburzeniami czynnościowymi układu stomatognatycznego – diagnoza, planowanie i prowadzenie terapii.”; „Metoda werbo-tonalna. Programowanie rozwoju fonologicznego.”.
MAŁGORZATA MOSKALEWICZ
Aktorka i logopeda. Absolwentka PWST w Krakowie oraz Pomagisterskiego Studium Logopedycznego na Uniwersytecie SWPS w Warszawie.
Na co dzień pracuje w Teatrze Małego Widza oraz w Laboratorium Mowy. Lektorka, prowadzi zajęcia z logorytmiki z dziećmi przedszkolnymi. Praca z głosem, artykulacją i mioterapia to jej ulubione zajęcia w ramach logopedii.
Posiada certyfikaty ukończenia szkoleń:
„Współpraca ortodonty i logopedy w terapii osób z zaburzeniami czynnościowymi układu stomatognatycznego – diagnoza, planowanie i prowadzenie terapii”; “Logorytmika - ruch, słuch, słowo.”; “Stymulacja mechanizmów lewopółkulowych - usprawnianie pracy lewej półkuli mózgu, Centrum Metody Krakowskiej”; „Guguhopla, od zabawy do mówienia. Od samogłoski do zdania obrazkowo- literowego”.
Udział w konferencjach i seminariach(wybrane):
Staw skroniowo- żuchwowy w praktyce logopedycznej. - Holimedica Centrum Rehabilitacji, Warszawa 2018 r.; VIII Ogólnopolska Konferencja Naukowo-Szkoleniowa “Logopedia- wiele kierunków, jeden cel.” Analiza i interpretacja wyników obiektywnych badań słuchu oraz Programowanie języka polskiego u dzieci dwujęzycznych. - Uniwersytet Marii Curie Skłodowskiej, Lublin, 2019 r.
KATARZYNA OBUCHOWICZ
Logopeda, muzyk. Absolwentka stażu w Katedrze Foniatrii i Audiologii przy Uniwersytecie Muzycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie oraz podyplomowych studiów z Logopedii Medialnej na Uniwersytecie Gdańskim.
Jej szczególne zainteresowania terapeutyczne to emisja głosu oraz terapia jąkania. W Laboratorium Mowy pracuje od 2015 roku. Poza pracą zawodową realizuje swoją pasję muzyczną jako flecistka w zespole kameralnym.
Posiada certyfikaty ukończenia szkoleń: „Wykorzystywanie elementów metody werbo-tonalnej w terapii dziecka z zaburzonym rozwojem mowy”; „Diagnoza i terapia jąkania i innych zaburzeń płynności mówienia z uwzględnieniem konsekwentnej współpracy z rodziną” - stopień I; „Współpraca ortodonty i logopedy w terapii osób z wadami zgryzu - diagnoza, planowanie i prowadzenie terapii”; „Rehabilitacja głosu w terapii logopedycznej”.
Udział w konferencjach i seminariach (wybrane):
Terapia manualna jamy ustnej w pracy logopedy. - Warszawa, 2015 r.
IX Konferencja Naukowo-Szkoleniowa Sekcji Audiologicznej i Foniatrycznej Polskiego Towarzystwa Otorynolaryngologów- Chirurgów Głowy i Szyi. - Katowice, 2014 r.
Synowialny staw skroniowo-żuchwowy. - Warszawa, 2018 r.
PAULINA SACHARCZUK-KAJPER
Terapeutka mowy, mioterapeutka, terapeutka słuchowa: Johansena IAS (Metody Indywidualnej Stymulacji Słuchu) oraz providerka Neuroflow ATS (Aktywnego Treningu Słuchowego), aktorka, pedagożka.
W swojej pracy łączy wszystkie doświadczenia zawodowe, by podejść do każdego człowieka indywidualnie i całościowo. W pracy z dziećmi stawia na ich harmonijny rozwój w odniesieniu do możliwości. Zawsze wychodzi z założenia, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Każdy powinien mieć odpowiednie wsparcie.
Posiada certyfikaty ukończenia szkoleń: „Update Neuroflow ATS 2021” – szkolenie doskanalące; „Superwizja Metody Indywidualnej Stymulacji Słuchu Johansen IAS w Polsce” –2020 i 2021; „Szkolenie diagnoza i terapia CAPD wg metody Neuroflow ATS”; „Kurs Metody Johansena IAS”; “Metoda werbo-tonalna. Programowanie rozwoju fonologicznego”; „Współpraca ortodonty i logopedy w terapii osób z zaburzeniami czynnościowymi układu stomatognatycznego – diagnoza, planowanie i prowadzenie terapii”; „Rehabilitacja głosu w terapii logopedycznej”; Szkolenia w ramach Polskiego Stowarzyszenia Pedagogów i Animatorów KLANZA.
Udział w konferencjach i seminariach (wybrane):
Stosowana Analiza Zachowania sposobem na efektywną edukację - Fundacja Scolar, Warszawa 2021
Autyzm - drogi do sukcesu. - Ośrodek Szkolenia Scolaris, Warszawa, 2017 r.
XV Ogólnopolska Konferencja Logopedyczna „Logopedia - tradycja i perspektywy rozwoju”. - Warszawa, 2017 r.
Terapia manualna jamy ustnej w pracy logopedy. - Holimedica Centrum Rehabilitacji, Warszawa, 2017 r.
Konferencja „Synowialny staw skroniowo-żuchwowy”. - Holimedica Centrum Rehabilitacji, Warszawa, 2018 r.
JULIA SZOSTKOWSKA
Ukończyła logopedię ogólną i kliniczną na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Metodą dr Agnieszki Borowiec pracuje od 2017 roku.
Prowadząc terapię skupia się na możliwościach współpracy w zespole logopeda-ortodonta-fizjoterapeuta. Szczególnie zainteresowana szkieletowymi wadami zgryzu oraz możliwością terapii w procesie przygotowania do operacji ortognatycznych oraz w procesie rehabilitacji po operacjach.
Posiada certyfikaty ukończenia szkoleń: “MFT 9-99 sTArs - Miofunkcjonalna Terapia dla osób w wieku 9-99 ze specjalną terapią astykulacji s/sz wg A. Kittel.”; “Współpraca ortodonty i logopedy w terapii osób z zaburzeniami czynnościowymi układu stomatognatycznego – diagnoza, planowanie i prowadzenie terapii. “; “Metoda werbo-tonalna. Programowanie rozwoju fonologicznego.”; “Terapia manualna jamy ustnej w pracy logopedy.”; “Język migowy I i II stopnia z rozszerzonym modułem znaków medycznych.”
Udział w konferencjach i seminariach (wybrane):
Kształtowanie płynności mowy a modyfikacja jąkania. Dwa podejścia terapeutyczne na przykładach terapii Arutiunian i autoterapii wg M. Frasera. - Warszawa, 2016 r.
Autyzm - drogi do sukcesu. - Warszawa, 2017 r.
Synowialny staw skroniowo-żuchwowy. - Warszawa, 2018 r.
MILENA MALISZEWSKA
Pedagog specjalny ze specjalizacjami: Wczesne Wspomaganie Rozwoju Dziecka i Wczesna Interwencja oraz Edukacja i Rehabilitacja Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną; logopeda. Absolwentka Pomagisterskiego Studium Logopedycznego na Uniwersytecie Warszawskim. Jej dwie największe pasje to logopedia i muzyka.
Wieloletnie doświadczenie chóralne i wokalistyczne pomogło jej zdobyć kwalifikacje w prowadzeniu zajęć z emisji i rehabilitacji głosu. Logopedia umożliwiła jej połączenie terapii dzieci, dorosłych oraz działań artystycznych.
Posiada certyfikaty ukończenia szkoleń: „Współpraca ortodonty i logopedy w terapii osób z zaburzeniami czynnościowymi układu stomatognatycznego – diagnoza, planowanie i prowadzenie terapii”; „Rehabilitacja głosu w terapii logopedycznej”.
Udział w konferencjach i seminariach (wybrane):
Przychodzi dziecko do logopedy – jak przeprowadzić profesjonalne badanie logopedyczne. - Instytut Edukacji Logopedycznej, Wrocław, 2018 r.
Terapia manualna jamy ustnej w pracy logopedy. - Holimedica Centrum Rehabilitacji, Warszawa, 2017 r.
XV Ogólnopolska Konferencja Logopedyczna „Logopedia - tradycja i perspektywy rozwoju”. - Warszawa, 2017 r.
AAC: Praktyczny kurs alternatywnych i wspomagających metod porozumiewania się. - Instytut Edukacji Logopedycznej, Warszawa, 2016 r.
ANNA WOJNAROWSKA
Logopeda, pedagog. Absolwentka Pomagisterskiego Studium Logopedycznego na Uniwersytecie Warszawskim oraz Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Specjalizuje się w mioterapii, terapii głosu oraz logopedii artystycznej. Prowadzi warsztaty z emisji głosu, komunikacji niewerbalnej oraz warsztaty aktorskie. Od 2015 roku związana z Laboratorium Mowy.
W 2019 r. odbyła staż w Instytucie Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego w Pracowni Neurobiologii Procesów Językowych.
Posiada certyfikat ukończenia szkoleń: “Metoda werbo-tonalna. Programowanie rozwoju fonologicznego.”; „Współpraca ortodonty i logopedy w terapii osób z zaburzeniami czynnościowymi układu stomatognatycznego – diagnoza, planowanie i prowadzenie terapii.”; „Rehabilitacja głosu w terapii logopedycznej.”
Udział w konferencjach i seminariach (wybrane):
Autyzm - drogi do sukcesu. - Ośrodek Szkolenia Scolaris, Warszawa, 2017 r.
XV Ogólnopolska Konferencja Logopedyczna „Logopedia - tradycja i perspektywy rozwoju”. - Warszawa, 2017 r.